Gimp – redukcja kolorów

Przy tworzeniu grafiki na stronę jednym z rozwiązań jest zebranie elementów tworzących layout w jeden plik. Najczęściej będzie to png, trochę rzadziej jpg (zniekształcenia na obrazku nawet przy maksymalnej jakości). Jeżeli elementy graficzne nie zawierają zbyt wielkiej liczby kolorów, to pokusić się można o przejście z RGB do kolorów indeksowanych.

Jak już wcześniej wspominałem, podczas redukcji kolorów dobierane są do docelowej palety te kolory, które występują najczęściej. Jeżeli obrazek zawiera bardzo dużo kolorów, to po redukcji może zmienić on swój wygląd dość diametralnie. Pojawia się jednak pytanie: w jaki sposób sprawdzić o ile zmienił się obrazek ?  Można mozolnie sprawdzić kawałek po kawałku przełączając się pomiędzy obrazkami, ale będzie to niezbyt wydajne (szczególnie przy obrazkach mających dość dużą rozdzielczość).

Bazowym obrazkiem będzie zestaw elementów graficznych ze sklepu tuszmarkt.pl:

Do zrobienia porównania najlepiej będzie wrzucić wygenerowany obrazek jako nową warstwę nad stary obrazek. Jako tryb wybieramy „różnica„, krycie 100%. Uzyskamy w ten sposób obrazek przedstawiający różnicę pomiędzy wersją zapisaną w RGB, a wersją zawierającą tylko 256 kolorów. Miejsca absolutnie czarne, to te, które nie uległy zmianie. Pozostałe fragmenty uległy mniejszym lub większym zmianom (natężenie wynikowych barw określa jak bardzo odbiega obecna barwa danego piksla od bazowego). Teraz różnice mogą być dostrzeżone bez większego wysiłku. Na upartego można jeszcze odpalić progowanie (kolory – progowanie) i przekształcić obrazek na czarno-biały. Czerń nadal będzie określała to co się nie zmieniło (dolny próg), a biel wskaże elementy, które uległy zmianie. Innym sposobem jest zmiana jasności (kolory – jasność). Podbicie jasności o 127 pozwoli uwypuklić wszystkie różnice:

W tym przypadku największej zmianie uległ kosz na śmieci (zmiana widoczna bardzo dobrze jeszcze przed podbiciem jasności). Cała reszta zmian nie jest możliwa do zauważenia dla osoby nie posiadającej oryginalnego pliku.

Jeśli redukcja kolorów nie wpłynęła znacząco na jakość obrazka, to wystarczy wrzucić nową wersję na serwer, zmodyfikować ścieżkę w pliku css i sprawdzić na podstronach czy wszystko się zgadza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*