Vectra, ruter i stałe IP
Jeśli masz internet w sieci kablowej Vectra i zamówiłeś sobie stałe IP, to prawdopodobnie podczas włączania sieci technik zadzwonił do Ciebie z prośbą o podanie adresu MAC znajdującego się na naklejce umieszczonej na spodzie modemu. Jeśli podłączyłeś się do modemu (np. Surfboard SBV5121E) przez USB, to nic więcej nie musiałeś robić. Interfejs USB robił za „separator” pomiędzy modemem i komputerem, dzięki czemu nie były potrzebne dodatkowe zabiegi.
W przypadku połączenia się poprzez LAN będziesz musiał skopiować adres MAC z modemu do komputera lub do rutera. Jeżeli tego nie zrobisz, to pod uwagę zostanie wzięty nie ten MAC co trzeba. Dostawca internetu (w tym przypadku Vectra) dostanie inny adres fizyczny i przydzieli losowe IP. Przed zmianą adresu fizycznego dobrze jest zanotować oryginalny, tak na wszelki wypadek.
Zmiana MAC pod Linuksem:
# ifconfig ethX down
# ifconfig ethX hw ether NOWY_MAC
# ifconfig ethX up
X określa interfejs sieciowy, przez który komunikujemy się ze światem. Przeważnie jest to 0.
Zmiana MAC pod Windowsem:
Któryś z linków znalezionych na googlu (jak masz innego Windowsa, to zmień nazwę na początku) powinien pomóc.
Zmiana MAC w ruterze:
Poszukaj opcji „MAC Clone” lub podobnej (będzie zawierała w sobie słówko „MAC”). Może być umieszczona w sekcji Network lub WAN.
Po zmianie adresu MAC powinno po chwili odpalić się połączenie z właściwym adresem IP.
Uwagi końcowe
Jeżeli jesteś podpięty z laptopa przez USB do modemu kablowego (tylko taki mogłem przetestować) i po hibernacji masz problemy z siecią, to skutecznym rozwiązaniem jest odłączenie modemu od zasilania. Zwykłe wyciągnięcie kabelka USB i włożenie z powrotem (system operacyjny informuje o podłączeniu urządzenia) nie zawsze pomaga. Modem sobie radośnie mruga diodą informującą o połączeniu z komputerem, a tymczasem żadna strona (także przez samo ip, np: 212.77.100.101 ) nie chodzi.
Ruter może gromadzić statystyki ruchu z poszczególnych maszyn. Jest to przydatne narzędzie jeśli współdzielimy łącze z kilkoma osobami. Dzięki temu łatwo możemy określić kto szaleje ostro po sieci (i kto powinien zapłacić „większą połowę” rachunku za przekroczony limit). Niestety niemal wszystkie rutery jakie widziałem nie pozwalały przypisywać oznaczeń do poszczególnych maszyn. To sprawia, że na stronie ze statystykami widzimy jedynie aktualne adresy IP oraz MAC poszczególnych komputerów. Chcesz wiedzieć kto i ile ? Będziesz musiał zanotować w zeszycie adresy MAC oraz ewentualnie uzbroić się w kalkulator, żeby przeliczyć bajty na większe jednostki.
Dodaj komentarz